Do jakich lekarzy warto udać się z noworodkiem?

Narodziny dziecka to dla rodziców długo wyczekiwany czas radości. Wraz z pojawieniem się malucha na świecie, pojawia się też wiele pytań o jego stan zdrowia. Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej, dlatego warto wziąć pod uwagę wizytę u specjalistów, którzy pomogą fachowo ocenić rozwój noworodka.

Jacy lekarze powinni zbadać niemowlę?

Opiekę zdrowotną dla noworodka, którą oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia, należy rozpocząć od wyboru lekarza rodzinnego i położnej. Obu wyborów dokonać należy podczas trwania ciąży i warto rozważyć na podstawie regionu zamieszkania i opinii innych rodziców. Od pierwszych dni po porodzie to położna będzie kontrolowała rozwój malucha. Natomiast pierwsza wizyta u lekarza rodzinnego powinna odbyć się między drugim, a czwartym tygodniem życia dziecka. Ocenie podlega wówczas waga, wzrost, umiejętności ruchowe i zmysłowe. Kolejne obowiązkowe wizyty to te, związane ze szczepieniami ochronnymi, podczas których również lekarz ocenia, czy dziecko rozwija się prawidłowo.

Wykrywanie dysfunkcji organizmu dziecka

Ponadto, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące objawy związane z układem neurologicznym, czy mięśniowym malucha, powinniśmy rozważyć wizytę u neurologa. Bardzo często neurolodzy, gdy zaobserwują odchyły od normy w rozwoju dziecka, kierują na dodatkowe badania lub na wizytę do fizjoterapeuty, który odpowiednio zadba o ćwiczenia usprawniające. Z kolei, gdy niepokój rodzica wzbudzają oczy dziecka, np. zez, samoistne łzawienie, ropienie lub brak reakcji tego organu na ruch, należy niezwłocznie zasięgnąć porady okulisty. Warto do tego specjalisty udać się także bez wystąpienia objawów, pomoże to skontrolować wzrok malca. Bardzo pomocna może być też wizyta u ortopedy. Skontroluje on biodra malucha oraz jego kończyny. Wcześnie wykryte dysfunkcje w układzie kostnym u noworodków pozwolą na szybkie wdrożenie leczenia. Wizyta u alergologa również może być jedną z ważniejszych w pierwszych tygodniach życia malucha. Powinniśmy skierować się do niego, gdy dziecko ma wysypkę, szorstką skórę, częste kolki, trudne wypróżnienia, na które wpływ może mieć uczulenie kontaktowe lub pokarmowe.

W każdym przypadku odbiegającego od normy zachowania dziecka lub wystąpienia anomalii w jego rozwoju, należy skontaktować się niezwłocznie z lekarzem rodzinnym lub bezpośrednio z odpowiednim specjalistą. Pamiętajmy, że w dużej mierze to od reakcji rodziców zależy, czy dziecko zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowane i będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *