Ile kosztuje wychowanie dziecka?

Wychowanie dziecka wielu z nas kojarzy się z dość wysokimi kwotami, a przecież rodzicielstwo jest zobowiązaniem na długi okres czasu. Warto jednak zaznaczyć, że wydatki przeznaczone na dziecko to bardzo indywidualna kwestia i jest zależna od możliwości finansowych rodziców oraz tego, do jakich wydatków dziecko przyzwyczajamy. 

Na co składa się koszt wychowania dziecka?

Koszty związane z wychowaniem dziecka pojawiają się już na etapie ciąży. Wówczas przyszła mama musi skompletować wyprawkę, wyposażyć pokój dziecka w niezbędne sprzęty, kupić wózek, fotelik, ubranka itp. Nie ułatwia tego prężnie rozwijająca się branża z artykułami dla noworodków i dzieci, która stale zaskakuje nowościami i przekonuje, że nie można się bez nich obejść. Następnie, do wydatków domowego budżetu dochodzi opłata za żłobek i przedszkole. Oprócz comiesięcznej opłaty, rodzice muszą zakupić dla dziecka wymagane przez daną placówkę materiały. Do wydatków dochodzą również koszty opłacenia zajęć dodatkowych, na które dziecko uczęszcza. Gdy dziecko dorasta, na bieżąco trzeba kupować ubrania, kosmetyki, lekarstwa, wymieniać wystrój pokoju, kupować nowe sprzęty, wyprawiać urodziny itp. Etap szkoły podstawowej również wiąże się ze sporymi kosztami dla rodziców, bowiem do niezbędnej wyprawki dochodzą wycieczki szkolne, czy wyjścia do kina. Nastoletnie dzieci, które stają się samodzielne, oczekują od rodziców kieszonkowego, częstej zmiany telefonu komórkowego na nowszy model, czy oryginalnych ubrań. Okres studiowania poza miejscem zamieszkania dla rodziców wiąże się z jeszcze większymi wydatkami w ciągu miesiąca, a w przyszłości pozostaje jeszcze wyprawić dziecku wesele. Specjaliści szacują, że na wychowanie jedynaka, rodzina żyjąca na średnim poziomie przeznacza ponad 200 tys. zł., ale tylko do momentu ukończenia przez niego 18 lat. Każde kolejne dziecko w rodzinie to dodatkowy koszt około 180 tys. zł. Funkcjonujące od kilku lat rządowe programy wsparcia poprawiły sytuację finansową polskich rodzin, lecz jednocześnie spowodowały, że koszty życia zdecydowanie poszły w górę.

Aby minimalizować koszty wychowania dzieci, warto skupić się na pozyskiwaniu rzeczy np. mebli, ubrań, zabawek, książek z drugiej ręki, od obcych na aukcjach internetowych lub od rodziny i znajomych. Uczmy też dziecko od małego oszczędzania oraz wartości i szacunku do pieniądza, a także do posiadanych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *