Jak poradzić sobie z brakiem apetytu u dziecka?

Prawdopodobnie każdy rodzic spotkał się z tym, że bywają okresy, kiedy dziecko nie ma apetytu. Szukamy wtedy przyczyny i zarazem próbujemy różnych sposobów, żeby maluchowi wróciła chęć do jedzenia. Wiąże się to ze stresem i niepokojem rodziców, a także z zagrożeniami zdrowotnymi dla dziecka.

Apetyt dziecka- jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Każdy rodzic jest odpowiedzialny za swoje dziecko. Tak więc, gdy tylko wiek dziecka pozwoli na wdrożenie żywienia poza mlekiem matki, powinno się zadbać, aby dziecko miało kontakt z różnymi wartościowymi produktami i było przyzwyczajane do nowych smaków. Unikniemy wówczas sytuacji, że gdy dziecko będzie starsze, nie będzie chciało jeść np. brukselki, czy buraka. Pamiętać należy, że dziecku w wieku 3-6 lat, które samo już wie, jak wyglądają potrawy, które lubi, trudno jest dodać do diety coś nowego. Ważne jest także pilnowanie czasu podawania posiłków, unikanie słodkich i tłustych przekąsek, a także słodkich napojów, gdyż to z pewnością zmniejsza apetyt malucha na główne posiłki. Te z kolei, powinny być spożywane w spokoju i w skupieniu, a nie podczas oglądania bajki, czy zabawy. Porcje dla malucha powinny być racjonalne, a jedzenie pod żadnym pozorem nie wmuszane. Istotne jest też, że gdy dziecko będzie odpowiednio aktywne fizycznie, możemy być pewni, że jego apetyt wzrośnie. Dobrą praktyką jest chwalenie dziecka i uświadamianie, które produkty żywieniowe są wartościowe. Zachęcajmy też dziecko do pomocy podczas przygotowywania posiłków, a także zadbajmy, aby dania były proste, kolorowe i interesujące dla malucha.

Porada lekarza może okazać się konieczna

Niewątpliwie, gdy dziecko nie ma apetytu nie należy na własną rękę wdrażać żadnych suplementów, ani go karać. To ostatnie tylko pogorszy sytuację i zniechęci dziecko do współpracy z rodzicem. Rozsądna będzie wizyta u lekarza, który fachowo oceni, w jakim stanie jest nasza pociecha i ewentualnie zleci wykonanie badań. Pamiętajmy też, że niechęć do jedzenia może być skutkiem stresu, na jakie narażone jest dziecko.

Proste i dobre nawyki związanie z jedzeniem, które wyrobimy u dziecka w pierwszych latach życia, wpłyną pozytywnie na jego rozwój i pomogą uniknąć zaburzeń w żywieniu. Odpowiednie podawanie posiłków i dbanie o aktywność malucha z pewnością wpłyną korzystnie na jego zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *