Zabezpieczenie dziecka na wycieczce zorganizowanej- co przygotować?

Wakacje sprzyjają wyjazdom grupowym, koloniom, obozom, czy zielonym szkołom. Każdy taki wyjazd wiąże się z radością dzieci i niepokojem ich opiekunów. Kluczem do udanych wyjazdów jest przede wszystkim dobra organizacja, zapewnienie kwestii bezpieczeństwa oraz odpowiednie przygotowanie i wyposażenie podopiecznych.

Co będzie niezbędne dla dziecka podczas wycieczki?

Każdy wyjazd zorganizowany powinien posiadać regulamin, który muszą przestrzegać zarówno opiekunowie, jak i jego uczestnicy, czyli dzieci i młodzież. Rodzice mogą poprosić o wgląd do niego i przeanalizować z dzieckiem każdy punkt, wyjaśniając jego znaczenie i konsekwencje jego nieprzestrzegania. Warto także dziecko wyczulić na przestrzeganie podstawowych zasad, zachowania w grupie, reagowania na sytuacje niebezpieczne itp. Ponadto, zanim zapiszemy dziecko na taką formę wyjazdu, sprawdźmy bardzo skrupulatnie, czy program wyjazdu jest odpowiednio dostosowany do wieku, stanu zdrowia, umiejętności fizycznych, potrzeb i zainteresowań uczestników. Powinniśmy wymienić numery telefonu z opiekunami, aby zachować z nimi ewentualny kontakt. 

Ubezpieczenie NNW dla dziecka

Ważne jest tez zadbanie o ubezpieczenie dziecka podczas wyjazdu. W tym przypadku należy ustalić, czy organizator zapewnia taką polisę. Nawet, jeżeli tak, to zapewne suma ubezpieczenia jest niska i powinniśmy rozważyć indywidualne ubezpieczenie dziecka. Warte uwagi będzie zakupienie ubezpieczenia NNW dla naszej pociechy, które zapewni mu ochronę w przypadku zajścia nieprzewidzianego wypadku w postaci wypłaty odszkodowania za dane zdarzenie. W tym przypadku można wybrać odpowiedni do formy wyjazdu zakres ochrony ubezpieczeniowej. Warto zapoznać się ze zdarzeniami polisowymi zawartymi w NNW dla dziecka, wyłączeniami ochrony i karencją zdarzeń. Gdy już zadbamy o ochronę podopiecznego i przeanalizujemy wszelkie kwestie bezpieczeństwa związane z jego wyjazdem, jak warunki noclegowe, sanitarne, żywieniowe, czy choćby zapoznanie z opiekunami i miejscem docelowym, powinniśmy skupić się na odpowiednim spakowaniu bagażu i zakupie niezbędnych przedmiotów. Najlepiej zrobić to wspólnie, aby dziecko wiedziało co posiada i gdzie to się znajduje. Taką listę zazwyczaj przekazuje organizator wyjazdu, ale warto ją nieco rozszerzyć o indywidualne potrzeby dziecka.

Podsumowując, chcąc dobrze przygotować dziecko na wyjazd, należy pamiętać o wielu czynnikach, które mają wpływ na to, aby samodzielnie spędzony czas zaowocował w ciekawe doświadczenia i pozostawił pozytywne wspomnienia. Jednym z takich czynników jest zapewnie dziecku ubezpieczenia NNW, które zapewni wsparcie podczas ewentualnego wypadku, a rodzicom ułatwi oddanie dziecka w opiekę osobom trzecim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *